English    ارتباط با ما   نقشه سایت   صفحه اصلي سایت  

فهرست

موضوعات


لینک های مفید :
معرفی مرکز مشاوره 

تاريخچةراهنمايي ومشاوره

    راهنمايي و مشاوره به معني عام قدمتي بسيار طولاني و شايد به اندازه طول عمر بشر دارد. البته راهنمايي به معاني بسيار گوناگوني به كار رفته كه وجه مشترك همه آنها در اين است كه هدف كلي در همه انواع آن كمك به افراد براي يافتن راه خود و رسيدن به درجات بالاتري از كمال و معرفت وآگاهي است.

    در حيطه روان شناسي، راهنمايي به معني مطالعه همه جانبه فرد و بررسي نظرات و امكانات مختلف براي گسترش بينش و آگاهي وي و كمك به انتخاب هاي معقول و سازنده  و در نتيجه درمان مشكلات فرد در يك جو مبتني بر تعامل حسنه متقابل مي باشد.

     آنچه از تعريف و مفهوم فوق برمي آيد اين است كه هسته اصلي و عمده راهنمايي مبتني بر تبادل  نظر و مشاوره است . به عبارت ديگر مي توان گفت كه مشاوره قلب راهنمايي است واين نوع راهنمايي است كه نياز به تخصص و مهارت علمي و افرادي دارد كه آموزشهاي لازم را ديده باشند(شفيع آبادي، 1368).  

   راهنمايي به منزله فعاليتي منظم وسازمان يافته در سال 1908 ميلادي در شهر بستن ايالت ماسا چوست به وسيله شخصي به نام فرانك پارسونز كه به پدر راهنمايي حرفه اي مشهور است ، آغاز شد. او ابتدا راهنمايي را در مقياسي كوچك وبا تاكيد بر راهنمايي حرفه اي آغاز كرد. پارسونز افكار انسان دوستانه اي داشت ونمي توانست در برابر مصايبي كه براي ديگران، وبه خصوص جوانان مهاجر ،وجود داشت خاموش بنشيند وگامي در جهت كمك به آنها بر ندارد . راهنمايي بيشتر در شهرهايي گسترش يافت كه به علت كثرت جمعيت و پيچيدگي بافتهاي اجتماعي وگسترش سازمانها موجب سر در گمي هايي در انسان شده بود .بنا بر اين يكي از دلايل پيدايش راهنمايي و مشاوره وجود افكار انسان دوستانه و رسوخ روز افزون آن به داخل نظام تربيتي بود تا در رفع مشكلات و مصايب نو جوانان و جوانان بكوشد. با توجه به اين موضوع هر چه بر گستردگي و پيچيدگي جامعه افزوده شود ضرورت ايجاد نظام راهنمايي و مشاوره ، به منزله نهادي در داخل نظام تعليم و تربيت بيشتر احساس مي شود ( شفيع آبادي، 1368).

    در سال 1913براي اولين بار انجمن ملي راهنمايي شغلي تأسيس شد. اين انجمن پيش در آمدي براي سازمان دهي حرفه اي روان شناسي مشاوره بود. پارسونز بر ارزيابي افراد و كمك به آنان جهت خودكاوي و تصميم گيري اصرار داشت.به دنبال پيشرفت و تحول سنجش رواني در جنگ جهاني اول، پارسونز از آزمونهاي رواني در راهنمايي شغلي استفاده كرد.

جنبش راهنمايي بين دو جنگ برحرفه مشاوره نيز تأثير گذاشت و تحولاتي را در آن ايجاد كرد. انتشار دو كتاب مشاوره و روان درماني كارل راجرز،و سازوكارهاي شغلي دونالد سوپر براي كاربرد دانش و مداخلات روانشناختي در رفع مشكلات و معضلات زندگي عادي،يك چهارچوب نظري فراهم آورد.

    جنگ دوم جهاني نياز به مشاوره شغلي و شخصي با هزاران سرباز را ضروري ساخت.به همين دليل اداره نيروهاي نظامي آمريكا بودجه لازم را براي تأمين كارمندان مورد نياز فراهم كرد.دو گروه براي  اداره نيروهاي نظامي كار انجام مي دادند. يك عده روان شناسان مشاوره دوره دكتري در بخش پزشكي و عصب شناسي و عده اي ديگر روانشناسان مشاوره زير دكتري در بخش باز پروري و آموزش شغلي.

    در ادامه اين روند دو كنفرانس به روان شناسي مشاوره هويت حرفه اي بخشيدند. نخست كنفرانس نورث وسترن در سال 1951 و ديگري كنفرانس گريستون در سال 1954 . اين كنفراس ها اصطلاح   روان شناسي مشاوره را بر گزيدند و براي آموزش روان شناسان مشاوره معيارهاي ويژه اي را تدوين كردند. در سال 1952 بخش روان شناسي مشاوره  در انجمن روان شناسي آمريكا تأسيس شد.از آن پس روان شناسي مشاوره پيشرفت بسياري كرد.اين رشته در بسياري از نظريه ها، روشهاي تحقيق، و مداخله و ارزشيابي ها با روان شناسي باليني اشتراك دارد.(جوديت تاد و آرتور سي بوهارت، 1379)

همراه با پيشرفتهاي علمي، فن آوري و تكنولوژي جديد بر حوزه روان شناسي مشاوره نيز مانند ساير رشته هاي علمي تأثير به سزايي گذاشت. بسياري از روان شناسان حرفه اي كه شيفته فن آوري هاي نوين بودند در تحقيقات و عمل امكان استفاده از فن آوري را در تمام جنبه هاي خدمات روانشناختي نشان دادند. نمونه هايي از اين تحولات عبارتند از: به كار گيري تلفن

  تاريخچه راهنمايي و مشاوره در ايران

    در كشور ما اولين كتاب روان شناسي در سال 1320 نوشته شد. كتاب فرويديسم در سال 1330 و كتاب روانپزشكي نيز در همان سالهاي تأسيس بخش روانپزشكي در دانشگاه تهران انتشار يافت.آن زمان رويكرد روانپزشكي در ايران رويكردي عضوي بود، و از درمانهاي فيزيكي كه الگوي پزشكي داشت استفاده مي كرد(آنتوني استور ،1379).

    مقدمات راهنمايي در ايران به سال 1332 برمي گردد. در اين سال مركزي تشكيل شد كه وظيفه شكل دهي به نشريات مربوطه و تهيه وسايل اندازه گيري، جهت انتخاب هاي استخدامي و آموزشي را به عهده داشت.درسال 1336 كلاس كار آموزي هدايت حرفه اي براي دبيران تهران تاسيس شد.در سال1337 مساله راهنمايي به صورت جدي مورد توجه قرار گرفت.در مهر ماه 1350اولين كلاس دوره راهنمايي تحصيلي تشكيل گرديد.بعدها در سال 1357 با پيروزي انقلاب اسلامي فعاليت هاي متمركزي برامور راهنمايي و مشاوره انجام گرفت.

   به دنبال آن در سال 1357 انجمن مشاوره ايران شكل گرفت و در حال حاضر مشاوره در ايران مي رود تا جايگاه اصلي خود را باز يابد و به عنوان يكي از حرفه هاي ياري رسان مهم كه در اجتماع داراي كاربردهاي فراواني است مطرح شود.رشد مشاوره در ايران تا حدي رسيده است كه براي اولين بار در خاورميانه ، دوره تحصيلات تكميلي دكتراي مشاوره در سال 1376 در دانشگاه علامه طباطبايي تأسيس گرديد(جابري،1381)

خدمات مرکز مشاوره

مواجهه با مسائل مختلف زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی، تحصیلی، مذهبی، حقوقی و .... اغلب چالش برانگیز و همراه با احساس نارضایتی، سردرگمی، اضطراب، استیصال و درماندگی است. همه ما به تجربه دریافته ایم که به تنهایی قادر به ساماندهی مسائل مختلف زندگی نیستیم. گاهی ممکن است به منظور حل مشکل، از راهنمایی خانواده، دوستان و اطرافیان بهره مند شویم، اما دریافت کمک تخصصی، کنترل بهتر و سریع تر مشکل را با احتمال خطای کمتر میسر می سازد.
ورود به دانشگاه و شروع دوره دانشجویی، به دلیل تغییرات عمده ای که درعرصه های مختلف زندگی برای فرد به وجود می آورد، معمولا تنش آور است و گاهی ممكن است دسترسی نداشتن به منابع حمایتی مطمئن، بحران هایی را برای دانشجو بوجود آورد.
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامي واحد اسلامشهر ، با توجه به ضرورت های فوق و با هدف کمک به چنین مواردی  به عنوان مديريتي مستقل فعاليت خود را در مجموعه معاونت دانشجويي  آغاز نمود و در حال حاضر خدماتي را در زمينه مشاوره، روانشناسي، روانپزشكي، مددكاري و بهداشت روان به دانشجويان و كارمندان دانشگاه ارائه مي دهد.
فعالیت های مرکز مشاوره را می توان به دو بخش الف، مشاوره و درمان ب، بهداشت روان تقسیم کرد. در بخش مشاوره ودرمان، متخصصان و کارشناسان روانشناسی، مشاوره، روانپزشکی و مددکاری آماده اند تا مراجعان را برای دستیابی به شرایط ذهنی و روانی مناسب تر و بانشاط تر یاری دهند. خدمات مشاوره به صورت مشاوره حضوری، مشاوره تلفنی و مشاوره از طريق ايميل  انجام می شود. پاسخ هایی که در اینجا به برخی پرسش های متداول ارائه شده، شما را با ماهیت خدمات مشاوره بیشتر آشنا می کند.. 
در بخش بهداشت روان نیز خدماتی ا ز قبیل تدوین و انتشار بروشور، سی دی، کتاب، کتابچه، برگزاری کارگاه
ها و سمینارهای آموزشی، انجام می پذیرد. تهیه اقلام منتشر شده با مراجعه حضوری يا پرينت از سايت امکان پذیر است.

پرسش های متداول:

مشاور کیست؟
• در مشاوره چه اتفاقی می افتد؟
• مشاوره به حل چه نوع مشکلاتی کمک می کند؟
• آیا اطلاعات مشاوره محرمانه می ماند؟

 

مشاور کیست؟

گروهی از متخصصان آموزش دیده و مشاوران با تجربه که به منظور کمک به افراد با طیف وسیعی از مشکلات، دوره دیده اند، در مرکز مشغول ارائه خدمات هستند.
این گروه از متخصصان
شامل، روانپزشک، روانشناس، مشاور و مددکار می باشند. روانپزشک دکتر طب و متخصص در زمینه روانپزشکی است. روانشناس با افکار، نگرشها، احساسات و رفتار سروکار داشته و هم چنین، متخصص در آزمون های روانشناختی است. مشاوران با رویکردی فردی یا گروهی، زمینه را برای ایجاد تغییراتی مثبت در فرد فراهم می کنند( از جمله، شروع یک مطالعه یا شروع صحبت صادقانه با دوستان و ....) و درباره مسائل تحصیلی، عاطفی، خانوادگی، مذهبی، ارتباطی، حقوقی وغیره ... به شما مشاوره می دهند. مددکاران، بیشرین آشنایی را با منابع حمایت اجتماعی دارند.
 

در مشاوره چه اتفاقی می افتد؟

مشاوره به معنی پند و اندرز دادن نیست، مشاور به دنبال این است که به شما کمک کند تا بر مسائلی که شما را نگران کرده یا به زحمت انداخته، تمرکز کنید و به درک روشنی از آنها برسید. نقش مشاور حمایت کردن، درک کردن، گوش دادن و پاسخ دادن بدون قضاوت و انتقاد است. او به ارزش ها، انتخاب ها و سبک زندگی شما احترام می گذارد. او کمک می کند تا احساساتتان را بشناسید و در مواردی، آنچه را که در لایه های زیرین مشکلات کنونی شما وجود دارد، شناسایی کنید. او می تواند در تصمیم گیری ها، انتخاب ها یا تغییراتی که به نفع تان است، شما را یاری کند.
 

مشاور به حل چه نوع مشکلاتی کمک می کند؟

مشاور به حل اکثرمشکلات شخصی، ارتباطی یا هویتی کمک می کند؛ از جمله، اضطراب، استرس و افسردگی، مشکلات ارتباطی و خانوادگی، مشکلات جنسی و مسائل هویتی. مشاوره هم چنین، می تواند به حل مشکلاتی مانند، سازگاری با فرهنگ جدید، مقابله با شرایط دشوار، تصمیم گیری ها و انتخاب های سخت و یا مشکلات خاص مانند اعتیاد، کمک کند.
صبر نکنید تا مشکلات، بزرگ و جدی شوند ـــ ما ترجیح می دهیم که وقتی مشکلاتتان خفیف هستند، به ما مراجعه کنید، طوری که، بتوان مشکل را سریع تر حل کرد.
 

محرمانه بودن مشاوره

مطالبی که شما در اولین جلسه و در طی جلسات مشاوره مطرح می کنید، محرمانه است. در شرایط عادی، هیچ چیز، به کس دیگری، خارج از مرکز، بدون اجازه صریح شما، باز گو نمی شود.
ندرتا، شرایطی وجود دارد که ما این حق را بر خود محفوظ می دانیم که محرمانه بودن را زیر پا بگذاریم. این موقعیت ها، فقط مواردی را شامل می گردد که مشخص شود، خطری جدی سلامت شما یا دیگری را تهدید می کند. لطفا اگر سوالی در این زمینه دارید، با ما تماس بگیرید.
اطلاعات مبتنی بر واقعیتی که در فرم اولیه مشاوره و سپس در جلسات مشاوره ارائه می دهید، ممکن است، درقالب آمارهای بدون نامی، درباره استفاده از خدمات مرکز، گرد آوری شود.
درمواردی، جهت ارزیابی عملکرد مرکز و بررسی نظرات مراجعه کنندگان به مرکز، ممکن است پرسشنامه هایی، از طریق پست یا حضوری در اختیار شما قرار گیرد. شما می توانید این پرسشنامه ها را با نام یا بدون نام تکمیل کنید.
 

تعیین وقت مشاوره

کارکنان مرکز مشاوره، همه روزه به جز روزهای تعطیل از شنبه تا چهار شنبه، از ساعت 8 صبح الی 19 و پنج شنبه ها از ساعت 8 صبح الی 15 ، آماده ارائه خدمات هستند. شما می توانید با مراجعه حضوری به مرکز یا با تماس تلفنی، از طریق واحد پذیرش مرکز، تعیین وقت نمائید و به این ترتیب امکان اولین ارتباط مشاوره ای را فراهم کنید.

                                                                                  

 
Google

در اين سايت
در كل اينترنت
 
 

نظر سنجی

نظر شما درباره سایت مركز مشاوره  چیست؟
بد
متوسط
خوب
عالی

صفحه اصلی دانشکده | مشاوره تلفني | ارتباط با ما | نقشه سايت

Islamshahr Islamic Azad university
©حوزه معاونت دانشجويي -مركز مشاوره و بهداشت روان 
شماره تماس: 5365763-021
کد پستی: 33135/369
moshavereh@iiau.ac.ir

Designed by morteza norouzi